تبلیغات
مطالب اینترنتی - چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

نویسنده : نویسنده شنبه 13 خرداد 1396 06:17 ق.ظ  •   مفیدستان:

هفته نامه سلامت – عطیه رضایی، روان‌شناس بالینی: برنامه‌ریزی کردن یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد است. اول هرسال، ماه یا هفته تصمیم می‌گیرند به انسانی متفاوت تبدیل شوند و زندگی دیگری را شروع کنند و همه‌چیز تغییر کند، ولی متاسفانه این تصمیم‌های خوشحال‌کننده، یک روز یا یک هفته یا یک ماه بیشتر طول نمی‌‌کشد و به‌زودی، متوجه می‌شوند در میانسالی هستند که تفاوت جدی با سال‌های قبل ندارد.

بسیار خوب است که انسان در روزهای نخستین سال، برای تمام سال خود هدف‌گذاری ‌کند، اما تجربه ثابت کرده بیشتر انسان‌ها، نمی‌‌توانند به چنین برنامه‌هایی متعهد باشند و معمولا بعد از چند بار برنامه‌ریزی، از نفس کار برنامه‌ریزی هم ناامید می‌شوند.

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

۱٫ با برنامه‌ریزی کردن مشکل ‌دارید: بسیاری از افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی کردن زندگی را خشک و بی‌روح می‌کند. همه می‌دانند برنامه‌ریزی نکردن، نظم شخصی را از زندگی می‌گیرد، اما فکر می‌کنند برنامه‌ریزی در زندگی هم می‌تواند سردی را وارد زندگی کند. فطرت و ذات انسان، از مقید بودن لذت نمی‌‌برد و آن را دوست ندارد. درنتیجه افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی بیشتر از ایجاد خروجی، به ایجاد استرس منجر می‌شود.


۲٫ اهمالکار هستید:
انسان‌ها فکر می‌کنند برنامه‌ریزی، مشکل اهمالکاری را برطرف می‌کند، درصورتی‌که برنامه‌ریزی، خودش به شیوه‌ای برای اهمالکاری و توجیهی برای عقب انداختن کارها تبدیل می‌شود.


۳٫ در برنامه‌ریزی و اجرا، وسواس دارید:
کمالگرایی مشکل اصلی بسیاری از افراد است. هدف‌های بزرگی انتخاب می‌کنند که رسیدن به آنها غیرممکن است و نمی‌‌توانند یک برنامه معمولی داشته باشند، در صورتی که باید یک برنامه‌ریزی عالی داشته باشند؛ با اهداف دقیق و بزرگ و جزییات و مسیر دقیق. این کار زمان می‌برد و خیلی وقت‌ها هم قابل‌انجام نیست، پس عملا برنامه‌ریزی کردن هم بی‌فایده می‌شود.

۴٫ از برنامه‌ریزی کردن خاطره بدی دارید: برنامه‌ریزی، ممکن است شما را به یاد برنامه‌ریزی برای کنکور و روزهای سخت درس خواندن بیندازد. همه این تداعی‌های بد باعث می‌شود شور و شوقی برای اجرای برنامه‌ریزی‌های سال جدید نداشته باشید.

اشتباهات افراد در برنامه‌ریزی کردن

۱. کمتر خوابیدن و بیشتر کار کردن: خیلی اشتباه است که فکر کنید با کم کردن خواب خود مثلا به ۳ ساعت در روز می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای کارها داشته باشید. در برنامه‌ریزی کردن باید فکر کنید چطور می‌توانید از زمانی که در اختیار دارید بهتر استفاده کنید، نه اینکه زمانی را که نمی‌‌توانید مدیریت کنید افزایش دهید.

۲٫ نوشتن فهرست‌های بلندبالا: یکی از خطرات تهیه فهرست بلندبالایی از کارها، نوشتن کارهایی است که انجام آن عملا زمان زیادی از شما نمی‌‌گیرد. نوشتن کارهای کوچکی که زمان کوتاهی برای انجام دادن از شما می‌گیرد باعث طولانی شدن فهرست کارها می‌شود و اثر روانی نامطلوبی دارد. ثبت همه‌ کارهای ‌ریز‌ودرشت احساس شما را نسبت به برنامه‌ریزی کردن بد می‌کند و باعث استرس و فشار روانی می‌شود.

۳٫ برنامه‌ریزی کردن با استفاده از ابزارهای متعدد: خیلی از افراد از ابزارهایی مثل نرم‌افزارهای رایانه‌ای، برنامه‌های تلفن‌همراه، دفترچه‌ها و سررسیدهای مختلف برای برنامه‌ریزی کردن کارها استفاده می‌کنند. استفاده از چند وسیله برای برنامه‌ریزی کردن باعث آشفتگی ذهن می‌شود. استفاده از این ابزارها زمانی موثر است که از یک وسیله برای برنامه‌ریزی استفاده کنید تا تمرکزتان در انجام کارها بالا برود.

۴٫ همزمان چند کار را برنامه‌ریزی کردن: در زمان‌های گذشته این‌طور فکر می‌شد افرادی که چند کار را باهم بهتر انجام می‌دهند در برنامه‌ریزی تبحر بیشتری دارند و انسان‌های موفق‌تری هستند، اما تحقیقات نشان داده افرادی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، افت عملکرد بیشتری دارند زیرا فضای ذهنی مناسبی برای یک کار مشخص قائل نمی‌‌شوند. موازی‌کاری استفاده بهتر از زمان نیست، بلکه مصرف بی‌حدوحصر انرژی و ایجاد حواس‌پرتی‌های متعدد است.

۵٫ مدیریت کردن همه لحظات: برنامه‌ریزی کردن برای همه لحظات و ساعت‌ها و ۷ روز هفته با دقت و جزییات در لحظه اول حس خوبی به انسان می‌دهد ولی در درازمدت این نوع برنامه‌ریزی افراد را خسته و فرسوده می‌کند زیرا در تمام لحظات تلاش کرده‌اند خود را کنترل کنند، بدون اینکه زمان و فرصت خالی در طول روز برای بی‌نظمی و کنترل نشدن فراهم کنند.

۶٫ کمک نگرفتن از دیگران: وقتی می‌خواهید همه‌چیز در بهترین حالت ممکن اتفاق بیفتد و هیچ کاری را به دیگران واگذار نمی‌‌کنید، با حجم زیادی از کارها مواجه می‌شوید که شاید کار شما نباشد و این فکر را دارید که هیچ‌کس به‌ اندازه شما نمی‌‌تواند کار را درست انجام دهد. درنتیجه به آدم‌های خسته و فرسوده‌ای تبدیل می‌شوید که کیفیت کار بالایی ندارند و به اهداف خود نمی‌‌رسند.

چگونه برای کارهای روزانه خود برنامه‌ریز‌ی کنید که به آن متعهد بمانید؟

۱٫ برنامه‌ریزی کردن در شرایط ابهام را بپذیرید: بسیاری از عوامل، خارج از اراده ما هستند؛ از فوت و بیماری بستگان گرفته تا رویدادهای شغلی و… در چنین شرایطی برنامه‌ریزی کردن، عموما عملی نمی‌‌شود. خصوصا اگر کارهای متعددی در ذهن داشته باشید، برنامه‌ریزی در مواجهه با نخستین بحران، شکست می‌خورد و نمی‌‌توانید به آن متعهد بمانید. ابهام در شرایط محیطی و آینده و اتفاق‌هایی که خواهد افتاد، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری را عملا غیرممکن می‌کند. باید در شرایطی که برنامه‌ریزی می‌کنید ابهام موجود در شرایط و رخدادهای آتی را بپذیرید و با توجه به نوع پیشامد، برنامه‌ریزی خود را تغییر دهید.

۲٫ برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه و عملی داشته باشید: افراد معمولا به‌جای برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت، بر اساس ایده‌آل‌ها و رویاهایشان برنامه‌ریزی می‌کنند که طبیعتا اجرا هم نمی‌‌شود و شکست می‌خورد و علاقه‌شان به برنامه‌ریزی از بین می‌رود. بخشی از اجرایی شدن برنامه‌های افراد، در گروی واقع‌بینی است. با واقع‌گرایی چشم‌انداز دقیق‌تری از هدف‌های خود خواهید داشت و به نحو بهتری به آنها خواهید رسید.


۳٫ هدف‌گذاری‌های بلندمدت انجام ندهید و قدم‌های کوچک بردارید:
با پیچیده‌تر شدن دنیا، گام‌های برنامه‌ریزی، کوتاه‌تر و‌ ریز‌تر می‌شوند و این روند اجتناب‌ناپذیر است ولی ذات برنامه‌ریزی در این است که معمولا نقطه‌ دوردستی را در نظر می‌گیرید و به‌تبع آن، هدف‌ها هم بزرگ‌تر می‌شوند. بهتر است در برنامه‌ریزی کردن یک هدف بزرگ را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و این هدف را آنقدر کوچک و کوچک‌تر کنید تا نهایتا به حدی برسد که با صرف زمان و انرژی کم، قابل‌دستیابی باشد.


۴٫ میل به افزایش تسلط و کنترل بر محیط را در خود کاهش دهید:
برنامه‌ریزی، زمانی این ادعا را داشت که می‌تواند تسلط بر آینده را بیشتر کند. باید بپذیرید برنامه‌ریزی کردن فشرده در مقایسه با وقت و انرژی‌ای که از شما می‌گیرد، نمی‌‌تواند برای شما، کنترل چندان زیادی روی حال و آینده، ایجاد کند و بیشتر باعث استرس و فشار روانی می‌شود.


۵٫ لازم نیست تغییرات بنیادین ایجاد کنید:
هنر برنامه‌ریزی کردن ایجاد تغییر بنیادین در زندگی نیست، بلکه هنر نتیجه گرفتن از داشته‌های موجود است. بهتر است قبل از اینکه در برنامه‌ریزی برای سال جدید دست به تغییرات بزرگ بزنید، لحظه‌ای فکر کنید و توجه کنید که چطور می‌توانید با استفاده از داشته‌های موجود اوضاع را بهبود دهید و به اهداف خود برسید.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%86%d9%85%db%8c%e2%80%8c%e2%80%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87%e2%80%8c%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/

آخرین ویرایش: - -

یکشنبه 31 شهریور 1398 10:05 ب.ظ
The best man is usually the grooms most reliable and faithful pal or
relative. The best man is usually the grooms most reliable and faithful
pal or relative. The ushers could be the grooms brothers, cousin, or best buddies, or brothers
and shut family of the bride. Responsibilities of the best Man Before the marriage, he - pays for his personal attire, bought or rented.

May give the envelope to the officiant earlier than the ceremony.
Through the ceremony, he - isn't a part of the processional however enters with the
groom, standing behind the groom and slightly to the left.
After the ceremony, he - immediately serves as one of many witnesses in signing the marriage
license. On the reception, he - doesn't stand within the receiving line until he can be the father of
the groom. After the reception, he - promptly returns both
his and the grooms rented formal put on to the suitable location.
شنبه 23 شهریور 1398 01:01 ق.ظ
thank you a whole lot this web site can be professional plus
everyday
شنبه 9 شهریور 1398 09:09 ق.ظ
Hey, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda
boring... I miss your super writings. Past few posts are
just a little out of track! come on!
پنجشنبه 7 شهریور 1398 06:34 ق.ظ
It's impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument
made at this place.
جمعه 1 شهریور 1398 04:08 ق.ظ
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is fundamental and everything.
However think about if you added some great graphics or videos to give your posts
more, "pop"! Your content is excellent but with pics and
videos, this blog could certainly be one of the very best in its field.
Great blog!
سه شنبه 29 مرداد 1398 02:14 ب.ظ
The author is known by common history of Patsy Gold very is not her birth name.

My house is now cannabis and won't move. To climb may be the hobby might never stop doing.
Meter reading is what she does for a living. If you want to look for more away my website: http://combatir-las-arrugas.eu/
دوشنبه 28 مرداد 1398 06:32 ب.ظ
Hello.This post was extremely fascinating, especially since I was looking
for thoughts on this matter last Sunday.
دوشنبه 28 مرداد 1398 05:09 ق.ظ
The name of this writer is Kristy Magdaleno but people
always misspell information technology. The favorite hobby for her and her kids definitely to fitness and now she has time in order to on new things.
He used to be unemployed but now he can be an accounting representative.
New York will be the we've been living for years but Let me have move in twelve months or two.
He's been acting on his website for whilst now.
here: http://ingrandimento-del-pene.eu/Penilux-Gel.html
پنجشنبه 24 مرداد 1398 01:23 ب.ظ
Simply wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply spectacular and i can assume you're an expert on this subject.
Well with your permission allow me to grab your RSS feed to
keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.
پنجشنبه 24 مرداد 1398 06:47 ق.ظ
If you are going for best contents like me, only pay a quick visit this
website daily because it presents feature contents, thanks
چهارشنبه 23 مرداد 1398 04:51 ب.ظ
You're so cool! I don't think I have read a single thing like this before.
So good to discover someone with genuine thoughts on this subject matter.

Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing
that is required on the internet, someone with a bit of originality!
چهارشنبه 23 مرداد 1398 04:33 ب.ظ
Great beat ! I would like to apprentice whilst you
amend your web site, how could i subscribe for a weblog website?
The account helped me a appropriate deal. I had been a little
bit acquainted of this your broadcast offered shiny transparent
idea
چهارشنبه 23 مرداد 1398 03:42 ب.ظ
This is my first time visit at here and i am really impressed to read everthing at single place.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 01:35 ب.ظ
Hi to all, it's genuinely a good for me to pay a quick visit this
web site, it consists of valuable Information.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 10:47 ق.ظ
Hello There. I discovered your blog the use of msn.
This is a really smartly written article. I'll make sure to bookmark it
and come back to learn extra of your useful information. Thanks for the post.
I'll certainly return.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 08:28 ق.ظ
Wow! In the end I got a blog from where I be able to in fact
obtain helpful facts regarding my study and knowledge.
سه شنبه 22 مرداد 1398 12:25 ب.ظ
I really like what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage!
Keep up the very good works guys I've included you guys to blogroll.
سه شنبه 22 مرداد 1398 05:37 ق.ظ
DIABO- Egoísmo ordem no Clima, na Região bem como no Báratro.
سه شنبه 22 مرداد 1398 04:00 ق.ظ
It's great that you are getting thoughts from this piece of
writing as well as from our discussion made at this place.
دوشنبه 21 مرداد 1398 07:00 ب.ظ
Nice blog here! Also your web site loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to
your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours
lol
شنبه 19 مرداد 1398 09:50 ب.ظ
Hello! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd
ask. Would you be interested in trading links or maybe guest
authoring a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same topics as
yours and I believe we could greatly benefit from each other.
If you might be interested feel free to send me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Terrific blog by the
way!
شنبه 19 مرداد 1398 04:21 ب.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here regularly.
I am quite certain I'll learn plenty of new stuff right here!
Good luck for the next!
شنبه 19 مرداد 1398 01:57 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the most wonderful
lips I've seen. He or she is nice, with incredible arms as well as a chest that sticks out within this
sweater. We're standing ahead of one another talking about how
we live, what we want money, what we're seeking on another person. He starts telling me
that she has been rejected a lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I can't know. Everything happens for grounds right.
But let me know, utilize reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you at the moment?' he said as I buy far better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I love how you would think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my heel bone in the leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you prefer in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you will never know the things they want. A person who won't say yes because I said yes. Someone who's unafraid when you attempt new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when you try new stuff, especially in terms of making something totally new in bed ', I intimate ‘And I enjoy females who are direct, who cut from the chase, like you just did. For being
honest, that is a huge turn on.'
جمعه 18 مرداد 1398 11:41 ب.ظ
I visited many web pages except the audio quality for audio songs current at this website is truly excellent.
جمعه 18 مرداد 1398 09:24 ق.ظ
At this moment I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to read further news.
جمعه 18 مرداد 1398 08:59 ق.ظ
I am truly glad to glance at this webpage posts which consists of lots of helpful data,
thanks for providing these kinds of statistics.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:45 ب.ظ
This design is steller! You definitely know how to keep a reader
entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to
start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more
than that, how you presented it. Too cool!
چهارشنبه 16 مرداد 1398 07:18 ب.ظ
Hello, yes this piece of writing is genuinely nice and I have learned lot of things from it on the topic of blogging.
thanks.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 05:07 ب.ظ
These are actually enormous ideas in about blogging. You have touched some fastidious things here.
Any way keep up wrinting.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 04:45 ب.ظ
First of all I would like to say wonderful blog!
I had a quick question which I'd like to ask if you do not
mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind before writing.

I've had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas
out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying
to figure out how to begin. Any recommendations or tips?

Appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30