تبلیغات
مطالب اینترنتی - چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

نویسنده : نویسنده شنبه 13 خرداد 1396 07:17 ق.ظ  •   مفیدستان:

هفته نامه سلامت – عطیه رضایی، روان‌شناس بالینی: برنامه‌ریزی کردن یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد است. اول هرسال، ماه یا هفته تصمیم می‌گیرند به انسانی متفاوت تبدیل شوند و زندگی دیگری را شروع کنند و همه‌چیز تغییر کند، ولی متاسفانه این تصمیم‌های خوشحال‌کننده، یک روز یا یک هفته یا یک ماه بیشتر طول نمی‌‌کشد و به‌زودی، متوجه می‌شوند در میانسالی هستند که تفاوت جدی با سال‌های قبل ندارد.

بسیار خوب است که انسان در روزهای نخستین سال، برای تمام سال خود هدف‌گذاری ‌کند، اما تجربه ثابت کرده بیشتر انسان‌ها، نمی‌‌توانند به چنین برنامه‌هایی متعهد باشند و معمولا بعد از چند بار برنامه‌ریزی، از نفس کار برنامه‌ریزی هم ناامید می‌شوند.

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

۱٫ با برنامه‌ریزی کردن مشکل ‌دارید: بسیاری از افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی کردن زندگی را خشک و بی‌روح می‌کند. همه می‌دانند برنامه‌ریزی نکردن، نظم شخصی را از زندگی می‌گیرد، اما فکر می‌کنند برنامه‌ریزی در زندگی هم می‌تواند سردی را وارد زندگی کند. فطرت و ذات انسان، از مقید بودن لذت نمی‌‌برد و آن را دوست ندارد. درنتیجه افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی بیشتر از ایجاد خروجی، به ایجاد استرس منجر می‌شود.


۲٫ اهمالکار هستید:
انسان‌ها فکر می‌کنند برنامه‌ریزی، مشکل اهمالکاری را برطرف می‌کند، درصورتی‌که برنامه‌ریزی، خودش به شیوه‌ای برای اهمالکاری و توجیهی برای عقب انداختن کارها تبدیل می‌شود.


۳٫ در برنامه‌ریزی و اجرا، وسواس دارید:
کمالگرایی مشکل اصلی بسیاری از افراد است. هدف‌های بزرگی انتخاب می‌کنند که رسیدن به آنها غیرممکن است و نمی‌‌توانند یک برنامه معمولی داشته باشند، در صورتی که باید یک برنامه‌ریزی عالی داشته باشند؛ با اهداف دقیق و بزرگ و جزییات و مسیر دقیق. این کار زمان می‌برد و خیلی وقت‌ها هم قابل‌انجام نیست، پس عملا برنامه‌ریزی کردن هم بی‌فایده می‌شود.

۴٫ از برنامه‌ریزی کردن خاطره بدی دارید: برنامه‌ریزی، ممکن است شما را به یاد برنامه‌ریزی برای کنکور و روزهای سخت درس خواندن بیندازد. همه این تداعی‌های بد باعث می‌شود شور و شوقی برای اجرای برنامه‌ریزی‌های سال جدید نداشته باشید.

اشتباهات افراد در برنامه‌ریزی کردن

۱. کمتر خوابیدن و بیشتر کار کردن: خیلی اشتباه است که فکر کنید با کم کردن خواب خود مثلا به ۳ ساعت در روز می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای کارها داشته باشید. در برنامه‌ریزی کردن باید فکر کنید چطور می‌توانید از زمانی که در اختیار دارید بهتر استفاده کنید، نه اینکه زمانی را که نمی‌‌توانید مدیریت کنید افزایش دهید.

۲٫ نوشتن فهرست‌های بلندبالا: یکی از خطرات تهیه فهرست بلندبالایی از کارها، نوشتن کارهایی است که انجام آن عملا زمان زیادی از شما نمی‌‌گیرد. نوشتن کارهای کوچکی که زمان کوتاهی برای انجام دادن از شما می‌گیرد باعث طولانی شدن فهرست کارها می‌شود و اثر روانی نامطلوبی دارد. ثبت همه‌ کارهای ‌ریز‌ودرشت احساس شما را نسبت به برنامه‌ریزی کردن بد می‌کند و باعث استرس و فشار روانی می‌شود.

۳٫ برنامه‌ریزی کردن با استفاده از ابزارهای متعدد: خیلی از افراد از ابزارهایی مثل نرم‌افزارهای رایانه‌ای، برنامه‌های تلفن‌همراه، دفترچه‌ها و سررسیدهای مختلف برای برنامه‌ریزی کردن کارها استفاده می‌کنند. استفاده از چند وسیله برای برنامه‌ریزی کردن باعث آشفتگی ذهن می‌شود. استفاده از این ابزارها زمانی موثر است که از یک وسیله برای برنامه‌ریزی استفاده کنید تا تمرکزتان در انجام کارها بالا برود.

۴٫ همزمان چند کار را برنامه‌ریزی کردن: در زمان‌های گذشته این‌طور فکر می‌شد افرادی که چند کار را باهم بهتر انجام می‌دهند در برنامه‌ریزی تبحر بیشتری دارند و انسان‌های موفق‌تری هستند، اما تحقیقات نشان داده افرادی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، افت عملکرد بیشتری دارند زیرا فضای ذهنی مناسبی برای یک کار مشخص قائل نمی‌‌شوند. موازی‌کاری استفاده بهتر از زمان نیست، بلکه مصرف بی‌حدوحصر انرژی و ایجاد حواس‌پرتی‌های متعدد است.

۵٫ مدیریت کردن همه لحظات: برنامه‌ریزی کردن برای همه لحظات و ساعت‌ها و ۷ روز هفته با دقت و جزییات در لحظه اول حس خوبی به انسان می‌دهد ولی در درازمدت این نوع برنامه‌ریزی افراد را خسته و فرسوده می‌کند زیرا در تمام لحظات تلاش کرده‌اند خود را کنترل کنند، بدون اینکه زمان و فرصت خالی در طول روز برای بی‌نظمی و کنترل نشدن فراهم کنند.

۶٫ کمک نگرفتن از دیگران: وقتی می‌خواهید همه‌چیز در بهترین حالت ممکن اتفاق بیفتد و هیچ کاری را به دیگران واگذار نمی‌‌کنید، با حجم زیادی از کارها مواجه می‌شوید که شاید کار شما نباشد و این فکر را دارید که هیچ‌کس به‌ اندازه شما نمی‌‌تواند کار را درست انجام دهد. درنتیجه به آدم‌های خسته و فرسوده‌ای تبدیل می‌شوید که کیفیت کار بالایی ندارند و به اهداف خود نمی‌‌رسند.

چگونه برای کارهای روزانه خود برنامه‌ریز‌ی کنید که به آن متعهد بمانید؟

۱٫ برنامه‌ریزی کردن در شرایط ابهام را بپذیرید: بسیاری از عوامل، خارج از اراده ما هستند؛ از فوت و بیماری بستگان گرفته تا رویدادهای شغلی و… در چنین شرایطی برنامه‌ریزی کردن، عموما عملی نمی‌‌شود. خصوصا اگر کارهای متعددی در ذهن داشته باشید، برنامه‌ریزی در مواجهه با نخستین بحران، شکست می‌خورد و نمی‌‌توانید به آن متعهد بمانید. ابهام در شرایط محیطی و آینده و اتفاق‌هایی که خواهد افتاد، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری را عملا غیرممکن می‌کند. باید در شرایطی که برنامه‌ریزی می‌کنید ابهام موجود در شرایط و رخدادهای آتی را بپذیرید و با توجه به نوع پیشامد، برنامه‌ریزی خود را تغییر دهید.

۲٫ برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه و عملی داشته باشید: افراد معمولا به‌جای برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت، بر اساس ایده‌آل‌ها و رویاهایشان برنامه‌ریزی می‌کنند که طبیعتا اجرا هم نمی‌‌شود و شکست می‌خورد و علاقه‌شان به برنامه‌ریزی از بین می‌رود. بخشی از اجرایی شدن برنامه‌های افراد، در گروی واقع‌بینی است. با واقع‌گرایی چشم‌انداز دقیق‌تری از هدف‌های خود خواهید داشت و به نحو بهتری به آنها خواهید رسید.


۳٫ هدف‌گذاری‌های بلندمدت انجام ندهید و قدم‌های کوچک بردارید:
با پیچیده‌تر شدن دنیا، گام‌های برنامه‌ریزی، کوتاه‌تر و‌ ریز‌تر می‌شوند و این روند اجتناب‌ناپذیر است ولی ذات برنامه‌ریزی در این است که معمولا نقطه‌ دوردستی را در نظر می‌گیرید و به‌تبع آن، هدف‌ها هم بزرگ‌تر می‌شوند. بهتر است در برنامه‌ریزی کردن یک هدف بزرگ را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و این هدف را آنقدر کوچک و کوچک‌تر کنید تا نهایتا به حدی برسد که با صرف زمان و انرژی کم، قابل‌دستیابی باشد.


۴٫ میل به افزایش تسلط و کنترل بر محیط را در خود کاهش دهید:
برنامه‌ریزی، زمانی این ادعا را داشت که می‌تواند تسلط بر آینده را بیشتر کند. باید بپذیرید برنامه‌ریزی کردن فشرده در مقایسه با وقت و انرژی‌ای که از شما می‌گیرد، نمی‌‌تواند برای شما، کنترل چندان زیادی روی حال و آینده، ایجاد کند و بیشتر باعث استرس و فشار روانی می‌شود.


۵٫ لازم نیست تغییرات بنیادین ایجاد کنید:
هنر برنامه‌ریزی کردن ایجاد تغییر بنیادین در زندگی نیست، بلکه هنر نتیجه گرفتن از داشته‌های موجود است. بهتر است قبل از اینکه در برنامه‌ریزی برای سال جدید دست به تغییرات بزرگ بزنید، لحظه‌ای فکر کنید و توجه کنید که چطور می‌توانید با استفاده از داشته‌های موجود اوضاع را بهبود دهید و به اهداف خود برسید.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%86%d9%85%db%8c%e2%80%8c%e2%80%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87%e2%80%8c%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/

آخرین ویرایش: - -

پنجشنبه 23 فروردین 1397 05:56 ق.ظ
Hello, just wanted to mention, I enjoyed this blog post.

It was practical. Keep on posting!
سه شنبه 7 فروردین 1397 01:10 ب.ظ
Fastidious response in return of this question with solid arguments and explaining everything concerning that.
شنبه 7 بهمن 1396 09:49 ب.ظ
As a result of their effort, Positive View's events have received coverage from the 3
major global television networks and have also been streamed for online viewing.
It took about 3 months to master the language and the raucous, discordant (to my ears) "melody. Here it is possible to shop by theme or browse a complete variety of themes if you're sill unsure on what to base the party.
شنبه 7 بهمن 1396 04:17 ب.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like
New York or Los Angeles, so you reach travel at no cost if you achieve in the finals.
These guides enable you to practice when you are
prepared and possess the time and energy to do so. You need a special connector typically termed as a Fire wire
or commonly known as as an IEEE 1394 high band connector.
چهارشنبه 4 بهمن 1396 10:47 ق.ظ
The art of ghazal singing has was able to entice millions round the globe.
Contestants worldwide will record songs on their own,
or synergy into virtual bands of two to four musicians, and compete for $5600
in prizes. This can be very advantageous to you personally because if you are a fast learner,
with just an endeavor, you could learn all you planned to quickly and free.
شنبه 30 دی 1396 02:05 ب.ظ
Many of these shows are located in bigger cities like New
York or Los Angeles, so you be able to travel at no cost when you get in to the finals.

A model with 3 CCD includes a sensor that picks up each of the
different colors (Red, Green, and Blue) resulting in superior color reproduction. The first
lesson you ought to learn along with your online course is how to read chord charts.
جمعه 29 دی 1396 08:50 ب.ظ
You can even replace your favorite MP3 music using these to ensure that if you live regarding the gym, you'll be able to still understand interesting points through the book or listen towards the docs from
perform you must examine. Contestants worldwide will record songs on their own, or team up into virtual
bands of two to four musicians, and compete for $5600 in prizes.

This can be very advantageous for your requirements because if you're fast learner, with just a trial, you
could possibly learn whatever you wanted to simply and free.
شنبه 23 دی 1396 10:41 ق.ظ
Free PC alternatives to Recycle and Phatmatik Pro:
Loopdrive3 VSTABS. "Because you happen to be here scanning this online games report now with this particular instant; that which you have is "The first movers advantage" for yourself to take a your hands on now. With the amount of el cheapo acoustic guitars being created nowadays you will probably need somebody you trust that will help you choose the first guitar.
جمعه 15 دی 1396 11:21 ب.ظ
Because the admin of this website is working, no doubt very soon it will
be famous, due to its quality contents.
شنبه 9 دی 1396 08:49 ق.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like New York or Los Angeles, so
you be able to travel at no cost if you get to the finals.
A model with 3 CCD has a sensor that accumulates each one of the different
colors (Red, Green, and Blue) causing superior color reproduction. Instead of enjoying
karaoke parties, you'll be able to always make music and build your
own personal song, by plugging it in your TV sets.
جمعه 8 دی 1396 01:01 ق.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.

While online machines provide players the opportunity choose how much they decide to wager, these online video poker machine provide that same feeling of strategizing and negotiations with oneself frequently yearned for by players who miss the land-based casinos.
The Open Video Project: This is site using a huge assortment of digital video for sharing.
شنبه 18 آذر 1396 01:38 ب.ظ
The camera could make the brightest of scenes appear
to be it had been taken during an eclipse.

It took about a couple of months to master the words and also the raucous, discordant (to my ears) "melody. You need a special connector typically referred to as a Fire wire or known just as one IEEE 1394 high band connector.
چهارشنبه 15 آذر 1396 04:27 ب.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like
New York or Los Angeles, and that means you reach travel for free if you get in to
the finals. These guides let you practice when you are ready and have the time for it to
do so. This can be very advantageous to you personally if
you're fast learner, with just a trial, you could
possibly learn whatever you desired to quickly and free.
جمعه 3 آذر 1396 08:28 ب.ظ
You can even replace your preferred MP3 music with these
to ensure that even if you're regarding the gym, it is possible
to still understand interesting points from your book or listen towards the docs from perform that you simply should examine.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the category of White House in 1901. This can be very advantageous for you because if you are a fast learner, with just an endeavor, you may learn all you could wanted to simply and free.
پنجشنبه 2 آذر 1396 08:59 ب.ظ
The camera may make the brightest of scenes look like it was taken during an eclipse.

It took about three months to learn the words as
well as the raucous, discordant (to my ears) "melody. Instead of enjoying karaoke parties, it is possible to always go ahead and take music that will create your personal song, by plugging it into the TV sets.
جمعه 26 آبان 1396 09:16 ب.ظ
As a result of their efforts, Positive View's events have
received coverage from several global television networks and still have already been streamed for online
viewing. A model with 3 CCD carries a sensor that picks up every one
of the different colors (Red, Green, and Blue) resulting in superior color reproduction. This can be very advantageous to you if
you're fast learner, with just an endeavor, you could
possibly learn whatever you planned to quickly and free.
پنجشنبه 25 آبان 1396 01:48 ق.ظ
I gotta favorite this web site it seems very helpful very beneficial.
پنجشنبه 25 آبان 1396 12:26 ق.ظ
You can even replace your preferred MP3 music with
one of these in order that even if you're concerning the gym, it is possible to
still understand interesting points from your book or listen towards the docs from perform which you need to examine.
Contestants worldwide will record songs independently, or synergy into virtual bands of 2-4 musicians, and compete for $5600 in prizes.

This can be very advantageous for you if you're
a fast learner, with just an endeavor, you may learn all that you planned to effortlessly and free.
یکشنبه 21 آبان 1396 08:35 ق.ظ
Que é ensino.São Paulo: Brasiliense, 2005.
شنبه 22 مهر 1396 08:33 ق.ظ
A bacalhau é sem dúvidas, afirmativo!
شنبه 8 مهر 1396 02:54 ق.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
پنجشنبه 6 مهر 1396 01:31 ب.ظ
Daddy you didn?t say ѡhat the most effective factor about God is.
Its important to play too.
چهارشنبه 5 مهر 1396 03:15 ق.ظ
Facile excepté pour les visites aux gorilles.
یکشنبه 2 مهر 1396 02:06 ق.ظ
My brother recommended I might like this web site. He used to be entirely right.

This put up truly made my day. You cann't believe simply how so much time I had spent for this information! Thank
you!
سه شنبه 28 شهریور 1396 04:33 ب.ظ
It's actually a nice and helpful piece of information. I am satisfied that
you just shared this useful information with
us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
سه شنبه 28 شهریور 1396 03:01 ق.ظ
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit this web site on regular basis to obtain updated
from most recent information.
دوشنبه 27 شهریور 1396 03:21 ق.ظ
This text is worth everyone's attention. When can I find out more?
دوشنبه 27 شهریور 1396 12:45 ق.ظ
Good way of telling, and pleasant piece of writing to get information regarding my presentation subject matter,
which i am going to present in institution of higher education.
یکشنبه 26 شهریور 1396 09:04 ب.ظ
Hi Dear, are you truly visiting this website regularly, if so then you will without doubt take pleasant knowledge.
یکشنبه 26 شهریور 1396 07:58 ب.ظ
What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I have
discovered It positively useful and it has helped me out loads.
I am hoping to give a contribution & assist different customers like its helped me.

Great job.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30