تبلیغات
مطالب اینترنتی - چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

نویسنده : نویسنده شنبه 13 خرداد 1396 07:17 ق.ظ  •   مفیدستان:

هفته نامه سلامت – عطیه رضایی، روان‌شناس بالینی: برنامه‌ریزی کردن یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد است. اول هرسال، ماه یا هفته تصمیم می‌گیرند به انسانی متفاوت تبدیل شوند و زندگی دیگری را شروع کنند و همه‌چیز تغییر کند، ولی متاسفانه این تصمیم‌های خوشحال‌کننده، یک روز یا یک هفته یا یک ماه بیشتر طول نمی‌‌کشد و به‌زودی، متوجه می‌شوند در میانسالی هستند که تفاوت جدی با سال‌های قبل ندارد.

بسیار خوب است که انسان در روزهای نخستین سال، برای تمام سال خود هدف‌گذاری ‌کند، اما تجربه ثابت کرده بیشتر انسان‌ها، نمی‌‌توانند به چنین برنامه‌هایی متعهد باشند و معمولا بعد از چند بار برنامه‌ریزی، از نفس کار برنامه‌ریزی هم ناامید می‌شوند.

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

۱٫ با برنامه‌ریزی کردن مشکل ‌دارید: بسیاری از افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی کردن زندگی را خشک و بی‌روح می‌کند. همه می‌دانند برنامه‌ریزی نکردن، نظم شخصی را از زندگی می‌گیرد، اما فکر می‌کنند برنامه‌ریزی در زندگی هم می‌تواند سردی را وارد زندگی کند. فطرت و ذات انسان، از مقید بودن لذت نمی‌‌برد و آن را دوست ندارد. درنتیجه افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی بیشتر از ایجاد خروجی، به ایجاد استرس منجر می‌شود.


۲٫ اهمالکار هستید:
انسان‌ها فکر می‌کنند برنامه‌ریزی، مشکل اهمالکاری را برطرف می‌کند، درصورتی‌که برنامه‌ریزی، خودش به شیوه‌ای برای اهمالکاری و توجیهی برای عقب انداختن کارها تبدیل می‌شود.


۳٫ در برنامه‌ریزی و اجرا، وسواس دارید:
کمالگرایی مشکل اصلی بسیاری از افراد است. هدف‌های بزرگی انتخاب می‌کنند که رسیدن به آنها غیرممکن است و نمی‌‌توانند یک برنامه معمولی داشته باشند، در صورتی که باید یک برنامه‌ریزی عالی داشته باشند؛ با اهداف دقیق و بزرگ و جزییات و مسیر دقیق. این کار زمان می‌برد و خیلی وقت‌ها هم قابل‌انجام نیست، پس عملا برنامه‌ریزی کردن هم بی‌فایده می‌شود.

۴٫ از برنامه‌ریزی کردن خاطره بدی دارید: برنامه‌ریزی، ممکن است شما را به یاد برنامه‌ریزی برای کنکور و روزهای سخت درس خواندن بیندازد. همه این تداعی‌های بد باعث می‌شود شور و شوقی برای اجرای برنامه‌ریزی‌های سال جدید نداشته باشید.

اشتباهات افراد در برنامه‌ریزی کردن

۱. کمتر خوابیدن و بیشتر کار کردن: خیلی اشتباه است که فکر کنید با کم کردن خواب خود مثلا به ۳ ساعت در روز می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای کارها داشته باشید. در برنامه‌ریزی کردن باید فکر کنید چطور می‌توانید از زمانی که در اختیار دارید بهتر استفاده کنید، نه اینکه زمانی را که نمی‌‌توانید مدیریت کنید افزایش دهید.

۲٫ نوشتن فهرست‌های بلندبالا: یکی از خطرات تهیه فهرست بلندبالایی از کارها، نوشتن کارهایی است که انجام آن عملا زمان زیادی از شما نمی‌‌گیرد. نوشتن کارهای کوچکی که زمان کوتاهی برای انجام دادن از شما می‌گیرد باعث طولانی شدن فهرست کارها می‌شود و اثر روانی نامطلوبی دارد. ثبت همه‌ کارهای ‌ریز‌ودرشت احساس شما را نسبت به برنامه‌ریزی کردن بد می‌کند و باعث استرس و فشار روانی می‌شود.

۳٫ برنامه‌ریزی کردن با استفاده از ابزارهای متعدد: خیلی از افراد از ابزارهایی مثل نرم‌افزارهای رایانه‌ای، برنامه‌های تلفن‌همراه، دفترچه‌ها و سررسیدهای مختلف برای برنامه‌ریزی کردن کارها استفاده می‌کنند. استفاده از چند وسیله برای برنامه‌ریزی کردن باعث آشفتگی ذهن می‌شود. استفاده از این ابزارها زمانی موثر است که از یک وسیله برای برنامه‌ریزی استفاده کنید تا تمرکزتان در انجام کارها بالا برود.

۴٫ همزمان چند کار را برنامه‌ریزی کردن: در زمان‌های گذشته این‌طور فکر می‌شد افرادی که چند کار را باهم بهتر انجام می‌دهند در برنامه‌ریزی تبحر بیشتری دارند و انسان‌های موفق‌تری هستند، اما تحقیقات نشان داده افرادی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، افت عملکرد بیشتری دارند زیرا فضای ذهنی مناسبی برای یک کار مشخص قائل نمی‌‌شوند. موازی‌کاری استفاده بهتر از زمان نیست، بلکه مصرف بی‌حدوحصر انرژی و ایجاد حواس‌پرتی‌های متعدد است.

۵٫ مدیریت کردن همه لحظات: برنامه‌ریزی کردن برای همه لحظات و ساعت‌ها و ۷ روز هفته با دقت و جزییات در لحظه اول حس خوبی به انسان می‌دهد ولی در درازمدت این نوع برنامه‌ریزی افراد را خسته و فرسوده می‌کند زیرا در تمام لحظات تلاش کرده‌اند خود را کنترل کنند، بدون اینکه زمان و فرصت خالی در طول روز برای بی‌نظمی و کنترل نشدن فراهم کنند.

۶٫ کمک نگرفتن از دیگران: وقتی می‌خواهید همه‌چیز در بهترین حالت ممکن اتفاق بیفتد و هیچ کاری را به دیگران واگذار نمی‌‌کنید، با حجم زیادی از کارها مواجه می‌شوید که شاید کار شما نباشد و این فکر را دارید که هیچ‌کس به‌ اندازه شما نمی‌‌تواند کار را درست انجام دهد. درنتیجه به آدم‌های خسته و فرسوده‌ای تبدیل می‌شوید که کیفیت کار بالایی ندارند و به اهداف خود نمی‌‌رسند.

چگونه برای کارهای روزانه خود برنامه‌ریز‌ی کنید که به آن متعهد بمانید؟

۱٫ برنامه‌ریزی کردن در شرایط ابهام را بپذیرید: بسیاری از عوامل، خارج از اراده ما هستند؛ از فوت و بیماری بستگان گرفته تا رویدادهای شغلی و… در چنین شرایطی برنامه‌ریزی کردن، عموما عملی نمی‌‌شود. خصوصا اگر کارهای متعددی در ذهن داشته باشید، برنامه‌ریزی در مواجهه با نخستین بحران، شکست می‌خورد و نمی‌‌توانید به آن متعهد بمانید. ابهام در شرایط محیطی و آینده و اتفاق‌هایی که خواهد افتاد، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری را عملا غیرممکن می‌کند. باید در شرایطی که برنامه‌ریزی می‌کنید ابهام موجود در شرایط و رخدادهای آتی را بپذیرید و با توجه به نوع پیشامد، برنامه‌ریزی خود را تغییر دهید.

۲٫ برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه و عملی داشته باشید: افراد معمولا به‌جای برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت، بر اساس ایده‌آل‌ها و رویاهایشان برنامه‌ریزی می‌کنند که طبیعتا اجرا هم نمی‌‌شود و شکست می‌خورد و علاقه‌شان به برنامه‌ریزی از بین می‌رود. بخشی از اجرایی شدن برنامه‌های افراد، در گروی واقع‌بینی است. با واقع‌گرایی چشم‌انداز دقیق‌تری از هدف‌های خود خواهید داشت و به نحو بهتری به آنها خواهید رسید.


۳٫ هدف‌گذاری‌های بلندمدت انجام ندهید و قدم‌های کوچک بردارید:
با پیچیده‌تر شدن دنیا، گام‌های برنامه‌ریزی، کوتاه‌تر و‌ ریز‌تر می‌شوند و این روند اجتناب‌ناپذیر است ولی ذات برنامه‌ریزی در این است که معمولا نقطه‌ دوردستی را در نظر می‌گیرید و به‌تبع آن، هدف‌ها هم بزرگ‌تر می‌شوند. بهتر است در برنامه‌ریزی کردن یک هدف بزرگ را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و این هدف را آنقدر کوچک و کوچک‌تر کنید تا نهایتا به حدی برسد که با صرف زمان و انرژی کم، قابل‌دستیابی باشد.


۴٫ میل به افزایش تسلط و کنترل بر محیط را در خود کاهش دهید:
برنامه‌ریزی، زمانی این ادعا را داشت که می‌تواند تسلط بر آینده را بیشتر کند. باید بپذیرید برنامه‌ریزی کردن فشرده در مقایسه با وقت و انرژی‌ای که از شما می‌گیرد، نمی‌‌تواند برای شما، کنترل چندان زیادی روی حال و آینده، ایجاد کند و بیشتر باعث استرس و فشار روانی می‌شود.


۵٫ لازم نیست تغییرات بنیادین ایجاد کنید:
هنر برنامه‌ریزی کردن ایجاد تغییر بنیادین در زندگی نیست، بلکه هنر نتیجه گرفتن از داشته‌های موجود است. بهتر است قبل از اینکه در برنامه‌ریزی برای سال جدید دست به تغییرات بزرگ بزنید، لحظه‌ای فکر کنید و توجه کنید که چطور می‌توانید با استفاده از داشته‌های موجود اوضاع را بهبود دهید و به اهداف خود برسید.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%86%d9%85%db%8c%e2%80%8c%e2%80%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87%e2%80%8c%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/

آخرین ویرایش: - -

دوشنبه 26 شهریور 1397 05:58 ب.ظ
I appreciate checking your site. Thank you so much!
دوشنبه 26 شهریور 1397 09:34 ق.ظ
Thanks, this website is very useful.
دوشنبه 26 شهریور 1397 05:02 ق.ظ
Amazing....such a valuable site.
دوشنبه 26 شهریور 1397 01:34 ق.ظ
Love the site-- extremely individual friendly and whole lots
to see!
یکشنبه 25 شهریور 1397 10:25 ب.ظ
I adore this website - its so usefull and helpfull.
یکشنبه 25 شهریور 1397 08:26 ق.ظ
Free PC alternatives to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.
Cherry blossom tattoos represent different things
in different cultures. The plastic's name can often be abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, in fact it is less than 50 % the body weight of glass, which supplanted quartz in the early twentieth century.
یکشنبه 25 شهریور 1397 12:33 ق.ظ
Amazing internet site you've got right here.
شنبه 24 شهریور 1397 11:22 ب.ظ
Good Webpage, Preserve the very good job. Thank you so much.
شنبه 24 شهریور 1397 01:42 ب.ظ
Pretty interesting....looking frontward to visiting again.
یکشنبه 18 شهریور 1397 10:20 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?

I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.

Any feed-back would be greatly appreciated.
پنجشنبه 15 شهریور 1397 09:47 ب.ظ
You could certainly see your enthusiasm in the
work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren't
afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.
شنبه 3 شهریور 1397 08:39 ق.ظ
You see, there's a thoughts-physique connection.
پنجشنبه 25 مرداد 1397 11:41 ب.ظ
It's really a nice and helpful piece of info.
I'm glad that you just shared this helpful information with us.

Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
پنجشنبه 25 مرداد 1397 01:58 ق.ظ
If you happen to be going to another city in order to find
that there is a good show in that city, you are unable to search around to the box office, stay
at home a line and purchase the tickets.
They will shun jobs and then there is no advantage of the community involved.
These art reproductions of paintings printed on canvas sheets or paper and after that
framed and hung on walls.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 05:51 ق.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:
Loopdrive3 VSTABS. They will shun jobs where there is not any profit
to the city involved. These art reproductions of paintings printed on canvas
sheets or paper and after that framed and hung on walls.
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:56 ب.ظ
Surprisingly individual friendly site. Tremendous info offered on couple of clicks on.
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:22 ق.ظ
Sustain the great job and generating the crowd!
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:25 ق.ظ
You've astonishing info these.
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:05 ق.ظ
Very good Web page, Preserve the wonderful job.
Many thanks.
پنجشنبه 18 مرداد 1397 10:56 ق.ظ
bookmarked!!, I like your web site!
چهارشنبه 17 مرداد 1397 07:21 ب.ظ
Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but,
I'd like to shoot you an e-mail. I've got some creative ideas for
your blog you might be interested in hearing. Either way,
great site and I look forward to seeing it expand over
time.
دوشنبه 8 مرداد 1397 04:11 ق.ظ
Now that you find out about video editing and also the things you need you
are ready to start out your journey of amateur filmmaker to professional director.
You don't have to invest in the most important or heaviest tripod web hosting use.
Here it is possible to shop by theme or browse an entirely variety of
themes if you are sill unsure on what to base the party.
دوشنبه 8 مرداد 1397 12:18 ق.ظ
Hello to all, it's really a nice for me to pay a quick visit this site, it contains priceless Information.
یکشنبه 7 مرداد 1397 06:23 ق.ظ
I'm not sure exactly why but this web site is loading incredibly slow forr me.
Is anyone else having this problem or is it a problem on myy end?
I'll check back later on and see if the problem still exists.
سه شنبه 2 مرداد 1397 04:11 ب.ظ
Awesome site you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics discussed in this
article? I'd really love to be a part of group where I
can get comments from other knowledgeable
individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
Thanks a lot!
یکشنبه 31 تیر 1397 09:00 ق.ظ
Definitely consider that which you stated. Your favourite
justification appeared to be on the web the simplest thing to take into account of.
I say to you, I definitely get annoyed even as folks
consider issues that they plainly do not know about.
You managed to hit the nail upon the highest and also defined
out the entire thing with no need side-effects , other
people can take a signal. Will likely be again to get more.
Thank you
چهارشنبه 27 تیر 1397 01:43 ب.ظ
At this time I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read additional news.
یکشنبه 24 تیر 1397 06:42 ق.ظ
The great thing concerning this DVD is that you may perform
dance exercises anytime, with no partner. While online machines provide players the
opportunity choose how much they tend to wager, these online video poker machine provide that same a
sense strategizing and negotiations with oneself so frequently
yearned for by players who miss the land-based casinos. These art reproductions of paintings printed on canvas sheets or paper and after that
framed and hung on walls.
شنبه 23 تیر 1397 01:32 ب.ظ
replica oakleys Replica oakley sunglasses a aaaaa 11044
شنبه 16 تیر 1397 10:22 ب.ظ
Ignatius Piazza, the Millionaire Patriot, wants you to see the most awe inspiring reality show
series ever, called Front Sight Challenge. They
will shun jobs high is no advantage of the city involved.
These art reproductions of paintings printed on canvas
sheets or paper after which framed and hung on walls.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30